ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ

Nasza szkoła realizuje program dofinansowywany z Województwa Małopolskiego i Urzędu Miasta i Gminy Skawina pt." ODKRYWAM MAŁOPOLSKĘ". W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie klas 4, 5 i 7 wzięli udział w wycieczce do ZIEMI BOCHEŃSKIEJ.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Skawinie wzięła udział w programie dla małopolskich gmin „Odkrywam Małopolskę” 2021, celem którego jest wspieranie turystyki szkolnej. Na realizację programu Szkoła uzyskała dofinansowanie: z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w kwocie 8.000,00zł, z Urzędu Miasta i Gminy Skawina w kwocie 1000,00 zł. Kwota wkładu finansowego rodziców wyniosła 2428,57 zł.

Całkowity koszt projektu to 11.428,57 zł.

21 października 2021r. w ramach Programu „Odkrywam Małopolskę” 79 uczniów z klas: IV, V i VII wraz z opiekunami pojechali zwiedzać piękną Ziemię Bocheńską. Uczniowie poznali dwie „perełki” Małopolski: Bochnię - miasto soli i Wiśnicz z jego barokowym XVII wiecznym zamkiem.

W komnatach Zamku w Nowym Wiśniczu uczniowie wzięli udział w ramach „Zamkowej Akademii Historii” w interesującym projekcie edukacyjnym „Warsztaty Alchemiczne” z historyczną pogadanką, pokazem alchemicznego sprzętu, doświadczeniami oraz samodzielnie przeprowadzanymi eksperymentami. Obserwowali transmutację bursztynu w złoto oraz powstawanie ducha, sami produkowali krokodyle łzy oraz aromatyczne perfumy. Potem, spacerując po mieście, mieli okazję podziwiać Dwór "Koryznówka", w którym mieści się Muzeum pamiątek po Janie Matejce oraz być na terenie Zakładu Karnego.

W Bochni atrakcją było zwiedzanie najstarszej w Polsce Kopalni Soli, wpisanej w 2013r. na Przewodnik po kopalni posiadał szeroki zakres wiedzy, a jego opowieści wzbogacały projekcje multimedialne, ukazujące życie i pracę dawnych górników. Niemałą atrakcją była również przejażdżka kolejką "Kuba" nazwaną tak na cześć ostatniego konia pracującego w kopalni.

Po podziemnych atrakcjach uczniowie udali się do znajdującego się nieopodal Muzeum Motyli Arthropoda. Po wejściu do środka uczestnikom wycieczki ukazał się zbiór ponad pięć tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej, która była poprowadzona w bardzo ciekawy sposób. Z bliska można było zobaczyć najciekawsze eksponaty, a niektóre można było nawet wziąć do ręki.

Wycieczka była sposobnością do ciekawego spędzenia czasu, rozmów, integracji, ale przede wszystkim NAUKI przez zabawę.