Wycieczka   z mumią w tle

25 października klasa V uczestniczyła w niezwykle ciekawej lekcji historii w muzeum Archeologicznym   w Krakowie. Jej tematem były egipskie mumie. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego w starożytnym Egipcie mumifikowano zmarłych oraz jak to robiono. Poznali sposoby dekorowania sarkofagów, dowiedzieli się znaczeń poszczególnych elementów zdobień występujących na tych zabytkach.

Po zwiedzeniu wystawy i wysłuchaniu opowieści  pani przewodniczki uczniowie udali się na warsztaty. Ich celem było ulepienie z gliny własnej małej mumii, „zabalsamowanie” jej ,obwinięcie bandażami i umieszczenie we własnoręcznie sklejonym i udekorowanym „sarkofagu”.  Ta część lekcji wywołała dużo  emocji, obudziła  w uczniach dusze artystów.  Na koniec zwiedzili także wystawę „Komiksowa archeologia”, na której postacie Kajka, Kokosza i innych mieszkańców Mirmiłowa  (poznane w klasie czwartej) przybliżają gościom zagadnienia związane z wykopaliskami i archeologią.

Po lekcji i warsztatach  w muzeum uczniowie obejrzeli  film  ”Hotel Transylwania 3”.

Wycieczka była bardzo udana, uczniowie wrócili z niej bardzo zadowoleni. Na pewno na długo zapamiętają, na czym polegało i czemu służyło  mumifikowanie zwłok w starożytnym Egipcie.