DEBATA I WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

7 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyła się debata przed wyborami do Samorządu Uczniowskiego, w czasie której kandydaci do Samorządu przedstawili swoje pomysły na działanie w tym obszarze szkolnej rzeczywistości.

Do Samorządu Uczniowskiego tym razem mogli kandydować uczniowie z dwóch najstarszych w przyszłym roku szkolnym roczników, czyli obecnych klas piątych i klasy szóstej. Swoje kandydatury zgłosili: Lena Tatara z klasy 6a, Maria Masłoń z klasy 5 b oraz Michał Morawa z klasy 5a. W środę na pierwszej lekcji kandydaci oraz ich wyborcy, czyli uczniowie klas III – VI zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie debatę prowadziły opiekunki SU panie Anna Gumienna i Aleksandra Mioduszewska.

Na początku głos zabrał dotychczasowy przewodniczący – Kacper Szymula z klasy 8a, który po krótce przedstawił to, co udało się osiągnąć samorządowi w kończącym się roku szkolnym oraz opowiedział o tym, czego dokonać się nie udało. Następnie głos zabrali poszczególni kandydaci, którzy krótko powiedzieli o tym, co chcieliby robić w kolejnym roku szkolnym. Wśród pomysłów przez nich zgłaszanych znalazły się kolorowe dni, konkursy międzyklasowe (np. na najładniej udekorowaną salę), szkolny Mam Talent, skrzynka pomysłów, czy szkolne dyskoteki. Po wystąpieniu trójki kandydatów zebrani w sali uczniowie mogli zadawać konkretnym pretendentom do funkcji przewodniczącego SU pytania dotyczące rozwiązania spraw, które ich nurtują. Zapytano o to, jak miałby wyglądać szkolny Mam Talent, pytano o skrócenie lub wydłużenie przerw, uczniów interesował też bardzo przyziemny problem toalet – dobrze zamykanych drzwi czy dostatecznej ilości papieru toaletowego. Kandydaci odpowiadali na pytania jak umieli, w niektórych kwestiach pewne sprawy musiały wyjaśniać opiekunki SU.

Po debacie uczniowie mieli kilka chwil na podjęcie właściwej decyzji, po czym odbyły się wybory. Przeprowadziła je komisja wyborcza w składzie: przewodnicząca Samanta Kamecka z klasy 8a, sekretarz Natasza Krańska z klasy 6a i członkini Aleksandra Kawa z klasy 5b. Komisja wyborcza wydała 137 kart do głosowania. Oddano 23 głosy nieważne oraz 114 głosów ważnych. Najwięcej głosów zebrał Michał Morawa z klasy 5a -67 i to on został wybrany nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024. Jego zastępczynią została Lena Tatara z 6a, a sekretarzem SU będzie w przyszłym roku Maria Masłoń.

Nowowybranym członkom Samorządu Uczniowskiego serdecznie GRATULUJEMY i życzymy, aby wszystkie świetne pomysły udało się zrealizować we współpracy z wszystkimi członkami naszej szkolnej społeczności.

Foto relacja