Szybkie manu

Logopeda

Zajęcia z logopedą są przeznaczone dla dzieci z deficytami z zakresu wymowy. W naszej szkole są one oparte o założenia pracy Metodą Krakowską.

Podczas zajęć dzieci nie tylko usprawniają aparat mowy (ćwiczenia praksji oralnej), ale również ćwiczą funkcje lewopółkulowe (lewa półkula mózgu odpowiada m.in. za sekwencyjne przetwarzanie informacji, w czym naukę mówienia oraz czytania), percepcję słuchową (w tym słuchu fonematycznego), wzorkową, usprawniają funkcje poznawcze, a także wykonują zadania programowania języka.

Wszystkie te działania mają na celu wyeliminowanie lub złagodzenie zaburzeń mowy oraz pracę z zakresu walki z dysleksją.

Zadania logopedy szkolnego:

• Przeprowadzenie badań przesiewowych uczniów klas nowoprzybyłych w celu zweryfikowania stanu mowy dzieci;

• Przeprowadzenie szczegółowej diagnozy logopedycznej u dzieci;

• Prowadzenie zajęć logopedycznych;

• Udzielanie porad i konsultacji dla uczniów i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy.

Cele terapii logopedycznej:

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez eliminowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.

• Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.

• Doskonalenie wymowy i korygowanie wad wymowy.

• Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.

• Rozwijanie umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi w poprawnej formie gramatycznej, płynnie i wyraźnie.

• Wzbogacanie słownika.

• Zachęcanie uczniów do twórczej aktywności słownej.

• Stymulowanie funkcji lewopółklulowych

• Stymulowanie uczniów zagrożonych dysleksją

• Wspomaganie nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną®

Monika Birówka